0

Pwn2Own Vancouver’da, Tesla’nın yeni modeli, güvenlik açığı için hackerlara meydan okuyacak!

Pwn2Own yarışması, bilgisayar korsanlarının becerilerini sergileyebilecekleri en yaygın etkinliklerden birisi. Bilgisayar korsanları bu Pwn2Own etkinliğinde becerilerini sergilemelerinin yanı sıra, yeni güvenlik açıkları bularak para kazanabiliyorlar. Rekabetçi güvenlik araştırmalarının en gözde etkinliğinde bu yıl yeni bir hedef olacak: Sanayiden yeni çıkmış, tazecik Tesla Model 3.

Tesla, organizasyonun organizatörleri ile ortaklık yapıyor ve Model 3’ü otomotiv kategorisinde tek hedef olarak kullanıyor. Korsanları otomobilin güvenliğini en üst düzeye çıkarabilmek adına yeni yollar bulmaya zorluyor. Otomobil aynı zamanda otomotiv kategorisinde tek bir kazanana verilecek bir ödül.

Otomobil ilk kez Pwn2Own’da test edildi ve Tesla’nın dijital güvenlik konusundaki taahhüdünün bir ölçütü. Tesla’nın araç yazılımı şefi David Lau, “Güvenlik araştırması topluluğuyla yaptığımız iş bizim için çok değerli” açıklamasını yaptı. Ayrıca sözlerine şöyle devam etti: “Ürünlerimizi ve yaklaşımımızı geliştirmeye devam edebilmemiz için Pwn2Own’daki harika çalışmaları öğrenmek ve ödüllendirmek için sabırsızlanıyoruz.”

Tesla, 2014’ten beri, General Motors ve Fiat Chrysler tarafından kabul edilen bir uygulama olan araştırmacıları, ödeme karşılığında güvenlik açıklarını bildirmeye teşvik eden bir hata ödül programı yürüttü. Tesla, bilgisayar korsanları için de hep popüler bir hedef olmuştur: 2015 yılında, araştırmacılar bir Model S’nin araç kümesi ve bilgi ekranının kontrolünü ele geçirebilmişlerdir, ancak otomotiv işlevleri etkilenmemiştir.

Pwn2Own geleneksel olarak yazılım üzerine yoğunlaşmıştır ve son yıllarda çok sayıda göze çarpan tarayıcı korsesi üretmiştir. 2015 yılında bir araştırmacı, Chrome, Internet Explorer ve Safari’yi etkileyen üç tarayıcı güvenlik açığı için 225.000 $ kazandı.

Abdullah KESKİN

Epic Games Store İade Politikası Değişti

Previous article

Huawei’nin kurucusu, Donald Trump’ı övdü ve casusluk iddialarını reddetti

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haber