Intel Core i7-8809G işlemci detayları, beklenen lansman öncesinde sızdı

Intel Core i7-8809G işlemci ile ilgili sızıntı, Intel’in kendi web sitesinde hızaşırtma hakkında bir sayfada görüldü.

37

Intel, farkında olmadan , AMD Radeon RX Vega grafiklerinin doğrudan işlemci paketine entegre edildiği CPU ayrıntılarını yayınladı . Kasım 2017’de Intel ve AMD, iki meraklı arasında bir veya daha fazla ürün piyasaya sürülmesi için işbirliği yapıldığını duyurmaksızın ortak bir duyuru ile PC meraklıları topluluğunu çılgına çevirdi. O dönemde Intel, bu CPU’ların, Ocak’ın CES fuarında bir lansmanın olacağı yönünde spekülasyonlar yaparak 2018 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini belirtti.

Intel çekirdek i7-8890G’nin, Intel’in Hindistan’daki web sitesindeki çeşitli üst seviye CPU’ların hızaşırtma özelliklerini karşılaştıran bir sayfada göründüğü erken bir listeyle, şu an yerinde görünüyor. Bu durum Anandtech tarafından tespit edildi ve Gadgets 360 tarafından da doğrulandı, ancak bu bilgiler kısa bir süre içerisinde kaldırıldı. Yani şuanda Intel’in resmi sitesinde yeni işlemciye dair detaylar bulunmuyor.

Sızdrılan listeye göre, yeni işlemci, Intel’in kendi entegre HD Graphics 630 GPU’sunun yanında bir ‘Radeon RX Vega M GH GPU’yu da içeriyor. Bu, Radeon GPU’nun aslında fiziksel CPU pakedini paylaşan ayrı bir GPU olduğunu doğrulamaktadır, ancak GPU’ların aynısı bu şekilde gerçek CPU ölmesinin bir parçası değildir. Intel muhtemelen yükleri dengelemek için bir yol bulacak ve böylelikle güç tasarrufu yapmak ve ısı çıkışı azaltmak için Radeon GPU’nun gerekli olmadığı zaman tamamen kapatılacaktır.

Intel çekirdek i78809g sızıntı ndtv intel radeon i7 8809g

Sözde Core i7-8809G, sekiz efektif iplik için Hyper-Threading’li ve 3.1Ghz’lik bir saat hızına sahip bir dört çekirdekli işlemci olacak gibi görünüyor. Bunun bir baz saat hızı veya maksimum turbo hızı olup olmadığı bilinmemekle birlikte, önceki CPU’nun diğer CPU’lara kıyasla eski olma olasılığı daha yüksek.

Core i7-8809G’nin soketli bir masaüstü CPU olup olmadığı ve eğer öyleyse yeni bir soket ve anakart gerektirip gerektirmeyeceği belli değil. Intel’in bu lansmanla üst düzey dizüstü bilgisayar segmentini hedeflemesi bekleniyordu, ancak 100W TDP bir dizüstü bilgisayar form faktöründeki termal yönetim ile ilgili sorular ortaya çıkarıyor.

AMD için GPU, çeşitli oyun konsollarının üreticilerine sağladığı gibi yarı-özel bir tasarım . Masaüstündeki Vega’nın sıcak çalıştığını ve çok fazla güç çektiğini zaten biliyoruz , bu nedenle mimarinin bu düzeyde nasıl performans gösterdiğini görmek ilginç olacak.

Daha fazla teknoloji haberleri için takipte kalın.

[zombify_post]

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

2 Yorum
  1. Fatih 'nın yanıtı

    Intel yeni işlemci çıkarsa ne olur… Alamadıktan sonra hiçbir anlamı yok.

  2. Emir KAYA 'nın yanıtı

    Nedense son dönemlerde bu tür sızdırmalar çok olmaya başladı. Acaba firmalar güvenliği boşlamaya mı başladı?

YORUM YAZ