0

Kişisel siyasi inançlarım ve Huawei’nin işletmeleri arasında yakın bir bağlantı görmüyorum.

Ülkemizde ve dünyada oldukça fazla insanın tercih ettiği, telekom devi Huawei, casusluk iddiaları ile uzun süredir tartışılıyordu. Çinli telekomünikasyon ekipmanı üreticisi devi Huawei‘nin milyarder kurucusu Ren Zhengfei, dört yıl boyunca ilk defa bu konu hakkında konuştu. Shenzhen’deki yuvarlak masa toplantısında konuşan Ren, Başkan Donald Trump’a övgüde bulundu. Ren, Trump’a övgüsünün yanı sıra Çin hükümeti tarafından casusluk için kullanıldığına dair uzun süredir devam eden iddiaları reddetti.

Ülkemi seviyorum, Komünist Partiyi destekliyorum. Ancak dünyaya zarar verecek hiçbir şey yapmayacağım.

Halk Kurtuluş Ordusu‘nda eski bir subay olan Ren, gazetecilere verdiği röportajda “Kişisel siyasi inançlarım ve Huawei’nin işletmeleri arasında yakın bir bağlantı görmüyorum.” açıklamasını yaptı.

Ren’in yıllar süren sessizlikten sonraki müdahalesi (en son 2015 yılında yabancı basına konuştu) Huawei‘nin mevcut krizinin derinliğini göstermektedir. Şirket uzun zamandır Batı’daki istihbarat servisleri tarafından şüpheyle görüldü ve dünyadaki ülkelere sağladığı ağ altyapısının Çin hükümeti tarafından altüst edilebileceğinden endişe duyuyor . Ancak Huawei üzerindeki baskı, ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının bir parçası olarak ve şirket çalışanlarına yönelik yeni iddialarla son aylarda artmıştır.

Huawei Casusluk iddialarını reddetti

Geçtiğimiz hafta, Polonya’daki bir Huawei satış yöneticisi casusluk yapmak suçundan tutuklandı (Huawei çalışanı işten çıkardı), şirketin CFO’su Meng Wanzhou, şu anda dolandırıcılık iddiaları nedeniyle ABD’ye iade edildi. Meng ayrıca Ren Zhengfei’nin en büyük kızı -bunu belirtmekte fayda var.

Bloomberg News’e göre Ren, Trump’ın Meng’in davasına müdahale edip etmeyeceğini görmek için bekleyeceğini ve ABD-Çin ticaret anlaşmazlığında Huawei’nin önemini küçümsemediğini söyledi. Ren, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi ve ikinci en büyük küresel akıllı telefon üreticisi olan şirketin, iki ülke arasında yakalanan bir “susam tohumu” olduğunu söyledi.

Ren, ABD ile Çin arasındaki ticaret meselesini cumhurbaşkanlığının kilit odağını yapan Trump’ı şu şekilde övdü: “Trump harika bir başkan. İşe yarar sağlayacak olan vergileri toplu olarak kesmeye cesaret ediyor. Ama şirketlere ve ülkelere iyi davranmak zorundasınız, böylece ABD’ye yatırım yapmaya istekli olurlar ve hükümet yeterli vergi toplayabilir.”

Abdullah KESKİN

Tesla Model 3, yaklaşan hacker yarışmasında ana hedef olacak

Previous article

Pocket Concierge, American Express tarafından satın alındı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haber