0

Facebook, önümüzdeki üç yıl boyunca yerel haberlere önemli bir yatırım yapmayı planlıyor. Ayrıca Facebook’un 300 milyon dolara kadar çeşitli girişim ve organizasyonlara yatırım yapacağı da söyleniyor.

Şirketin son zamanlarda haber yayıncılarıyla sert bir ilişkisi oldu: Haber medya şirketlerin en popülerleri olan CNN ve Fox News gibi. Dolayısıyla, bunun gibi girişimler (ve Google’ın geçen yıl açıkladığı benzer bir yatırım ) büyük dijital platformların zaten haber ekosistemine verdiği zararı hafifletme girişimleri gibi görünebilir. Belki de yerel haber endüstrisinin çok büyük bir baskı altında olduğu bir zamanda önemli bir içerik kaynağını koruyorlar. Kim bilir.

Motivasyon ne olursa olsun, yardımcı olursa yardımcı olur.

Facebook’un özellikle yerel haberlere odaklanmasına gelince, Global Haber Ortakları Başkan Yardımcısı Campbell Brown bir blog yazısında insanların Facebook‘ta ne tür bir haber görmek istediğini inceledikten ve sektör ortaklarıyla konuştuğunu belirtti. Ayrıca sözlerine şöyle devam etti: “İnsanlar daha fazla yerel haber istiyor ve yerel haber odaları daha fazla destek istiyor.”

Brown, yatırımların iki geniş alana gideceğini söyledi – haber toplama sürecinde gazetecileri ve haber odalarını desteklemek ve sürdürülebilir iş modelleri oluşturmalarına yardımcı olmak. Daha spesifik olarak, şirket yatırım yapacağını söyledi:

  • Yerel toplulukları ilgilendiren konuları kapsayan raporlar sunan bir girişim olan “Bringing Stories Home” u başlatmak için Pulitzer Merkezinde (Emily Rauh Pulitzer’in 5 milyon dolarlık eşleştirme hediyesiyle) 5 milyon dolar.
  • Önümüzdeki beş yıl boyunca Amerika’da yerel haber odalarına 1000 gazeteci yerleştirme girişimi olan Amerika Raporunda 2 milyon dolar.
  • Teknolojinin ABD haber odalarında nasıl kullanıldığını değerlendirmek ve geliştirmek için bir merkez oluşturmaya çalışan Knight-Lenfest Yerel Haber Dönüşüm Fonu için 1 milyon dolar.
  • 2.000’den fazla üye bülteninin markalı içerik geliri akışları (Facebook’ta ve hem de dışındaki) geliştirmelerine yardımcı olmak için Yerel Medya Birliği ve Yerel Medya Konsorsiyumu’na 1 milyon dolarlık bir yatırım.
  • Yerel haber kuruluşlarını desteklemek için “girişimcilik hayırseverliği” kullanan Amerikan Gazetecilik Projesi’ne 1 milyon dolarlık bir taahhüt.
  • Stajyer “topluluk gazetecilerini” işe almak ve İngiltere’de iki yıl boyunca yerel haber odalarına yerleştirmek üzere Birleşik Krallık yayıncılarıyla ortak olan Topluluk Haber Projesi için 6 milyon dolar.
  • Yerel yayıncıların üyelik ve abonelik modellerinde yardımcı olması için Facebook’un hızlandırıcı programını genişletmek için 20 milyon dolardan fazla…

Pulitzer Merkezi kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jon Sawyer:

Bir haberin, özellikle de haber bültenlerinin hayatta kalmasının yeni raporlama ve topluluk katılımı modellerine bağlı olduğu daha küçük şehirlerde, günümüz gazeteciliğinin zorluklarını aşmamıza yardım etme taahhüdüne minnettarız

Ve sözlerine şöyle devam etti: “Facebook’un başarımız için kesinlikle gerekli olan editoryal bağımsızlığa olan bağlılığını da övüyoruz.”

Abdullah KESKİN

Pocket Concierge, American Express tarafından satın alındı

Previous article

Hulu, Fyre Fraud belgeselini beklenmedik bir şekilde yayımladı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haber